czwartek, 7 stycznia 2010

W cztery strony świata...




Na stronie Urzędu Miejskiego w Trzebnicy pojawiła się informacja o wyłonieniu zwycięzcy w konkursie na hejnał Trzebnicy. Laureatem został Włodzimierz Ruciński z Nowogrodźca, były organista bazyliki Św. Jadwigi w Trzebnicy z utworem "W cztery strony świata". Pierwszy raz nowy hejnał odegrany został z wieży ratusza w Noc Sylwestrową. Pozostaje mi tylko pogratulować zwycięzcy.

Poniżej fragment opisu hejnału samego Twórcy (całość można przeczytać w artykule Zbyszka Miszewskiego na stronie LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich www.krainawzgorz.pl).

"Nazwa hejnału nawiązuje do jego struktury muzycznej. Kompozycja posiada budowę symetryczną, w której można wyróżnić cztery czterotaktowe odcinki, powiązane ze sobą parami, jako poprzednik i następnik. Poczwórna budowa, jak i obsada instrumentów jest alegorią czterech stron świata. Każdy z tych odcinków otwiera incipit trąbek z charakterystycznym początkowym interwałem kwinty.

Rozpoczynanie kwintą w średniowiecznej tradycji muzycznej oznajmiało rzeczy ważne i doniosłe. Będące w kontrapunkcie puzony, podejmują imitacyjnie motyw trąbek – początkowo puzon pierwszy, a następnie puzon drugi.

Zwroty muzyczne typowe dla skali pentatonicznej, występujące równoległe kwarty i kwinty, a także modalnie prowadzone głosy nadają kompozycji brzmienie archaiczne i oryginalne. Jest to nawiązanie do wielowiekowej i bogatej historii Trzebnicy.

Warstwa muzyczna hejnału w swojej motywice oparta jest na melodii najstarszego, pochodzącego z początku XIV wieku, łacińskiego hymnu ku czci św. Jadwigi – Exultent hodie iugiter. Odpowiednikiem tego hymnu jest polska pieśń Cieszcie się dzisiaj, wszyscy chrześcijanie. Dzięki temu odniesieniu hejnał podkreśla patronat świętej Jadwigi i wskazuje na chrześcijańskie korzenie miasta.

Mimo, iż najbardziej wskazane jest wykonanie hejnału w pełnej obsadzie, jest on tak skomponowany, aby w zależności od potrzeb i możliwości, można go było wykonać także na trąbce solo, na dwóch trąbkach, lub na dwóch trąbkach i puzonie. Ma to znaczenie praktyczne i nie wpływa istotnie na sens muzyczny kompozycji."

Kiedy dwa dni temu wykonywałem serię zdjęć trzebnickiego ratusza z posylwestrową iluminacją (zdjęcia poniżej) to przy tej samej okazji mogłem zrobić jedno szybkie ujęcie muzyków odpowiedzialnych za sylwestrową premierę hejnału (zdjęcie u góry).


2 komentarze:

  1. były organista bazyliki Św. Jadwigi w Trzebnicy hahaha i że niby to nie jest ustawione?

    OdpowiedzUsuń
  2. Laureata znam osobiście i sobie tę znajomość cenię... w komisji nie uczestniczyłem ale rozumiem, że Ty tak? Taki komentarz warto poprzeć mocnym dowodem...

    OdpowiedzUsuń