czwartek, 7 stycznia 2010

Kociogórskie plenery cz II

Równocześnie pozdrawiam wszystkich Młodych, z którymi miałem przyjemność pracować i mam nadzieję dobrze się bawić w Kocich Górach...

Więcej zdjęć na naszej firmowej stronie www.fotochwila.pl

Serdecznie zapraszam!!!














Kociogórskie plenery cz I

Nowy Rok... przyszedł dzień na drobne podsumowanie podsumowania zeszłego sezonu ślubnego. Przeglądam tak sobiee wszystkie śluby z zeszłego roku i okazało się, że uzbierało się kilka plenerów, które wykonywałem na terenie Kocich Gór. Postanowiłem więc pokazać Wam kilka ujęć, a wybierając je chciałem, aby były jak najbardziej ciekawe, więc podarowałem sobie wszystkie te przytulane i całowane ;)















cdn...

W cztery strony świata...




Na stronie Urzędu Miejskiego w Trzebnicy pojawiła się informacja o wyłonieniu zwycięzcy w konkursie na hejnał Trzebnicy. Laureatem został Włodzimierz Ruciński z Nowogrodźca, były organista bazyliki Św. Jadwigi w Trzebnicy z utworem "W cztery strony świata". Pierwszy raz nowy hejnał odegrany został z wieży ratusza w Noc Sylwestrową. Pozostaje mi tylko pogratulować zwycięzcy.

Poniżej fragment opisu hejnału samego Twórcy (całość można przeczytać w artykule Zbyszka Miszewskiego na stronie LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich www.krainawzgorz.pl).

"Nazwa hejnału nawiązuje do jego struktury muzycznej. Kompozycja posiada budowę symetryczną, w której można wyróżnić cztery czterotaktowe odcinki, powiązane ze sobą parami, jako poprzednik i następnik. Poczwórna budowa, jak i obsada instrumentów jest alegorią czterech stron świata. Każdy z tych odcinków otwiera incipit trąbek z charakterystycznym początkowym interwałem kwinty.

Rozpoczynanie kwintą w średniowiecznej tradycji muzycznej oznajmiało rzeczy ważne i doniosłe. Będące w kontrapunkcie puzony, podejmują imitacyjnie motyw trąbek – początkowo puzon pierwszy, a następnie puzon drugi.

Zwroty muzyczne typowe dla skali pentatonicznej, występujące równoległe kwarty i kwinty, a także modalnie prowadzone głosy nadają kompozycji brzmienie archaiczne i oryginalne. Jest to nawiązanie do wielowiekowej i bogatej historii Trzebnicy.

Warstwa muzyczna hejnału w swojej motywice oparta jest na melodii najstarszego, pochodzącego z początku XIV wieku, łacińskiego hymnu ku czci św. Jadwigi – Exultent hodie iugiter. Odpowiednikiem tego hymnu jest polska pieśń Cieszcie się dzisiaj, wszyscy chrześcijanie. Dzięki temu odniesieniu hejnał podkreśla patronat świętej Jadwigi i wskazuje na chrześcijańskie korzenie miasta.

Mimo, iż najbardziej wskazane jest wykonanie hejnału w pełnej obsadzie, jest on tak skomponowany, aby w zależności od potrzeb i możliwości, można go było wykonać także na trąbce solo, na dwóch trąbkach, lub na dwóch trąbkach i puzonie. Ma to znaczenie praktyczne i nie wpływa istotnie na sens muzyczny kompozycji."

Kiedy dwa dni temu wykonywałem serię zdjęć trzebnickiego ratusza z posylwestrową iluminacją (zdjęcia poniżej) to przy tej samej okazji mogłem zrobić jedno szybkie ujęcie muzyków odpowiedzialnych za sylwestrową premierę hejnału (zdjęcie u góry).


niedziela, 3 stycznia 2010

Sylwester w Trzebnicy - fotorelacja 2

Poniżej ciąg dalszy fotorelacji...




















więcej zapewne będzie można zobaczyć już niedługo na www.tok.trzebnica.pl

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!!!

Sylwester w Trzebnicy - fotorelacja




Dużo szumu medialnego, duże oczekiwania i całkiem udana impreza ;)

Miałem okazję uczestniczyć w całym przedsięwzięciu w roli "utrwalacza". Mam nadzieję, że zdjęcia będzie się Wam oglądało równie przyjemnie, jak przyjemnie bawili się ludzie w czasie imprezy.

Kilka faktów:

Na imprezę reklamowaną jako: "pierwsza w historii Trzebnicy, zorganizowana zabawa sylwestrowa na odnowionym rynku" zaprosił wszystkich burmistrz Trzebnicy Marek Długozima dokładnie o godz. 20.00. W programie można było zobaczyć i posłuchać "Młodych Śpiewnych", "Kilersów", "Czerwone Gitary", "Abba Family" oraz kilka przerywników w postaci miksów dobrej polskiej kinomatografii. Poza tym po występie "Czerwonych Gitar" burmistrz złożył gratulacje na ręce zespołu z okazji 45 lecia rozpoczęcia działalności muzycznej. Tym sposobem Trzebnica stała się pierwszym miastem, które mogło publicznie pogratulować jubileuszu... Poza tym zgotowano nam pokaz sztucznych ogni i pierwsze publiczne wykonanie nowego hejnału trzebnickiego. Na rynku ustawiono 2 pokaźne telebimy, aby każdy mógł widzieć co aktualnie dzieje się na scenie, a ratusz został podświetlony efektowną, kolorową iluminacją.

Chciałem przy okazji pozdrowić osobę odpowiedzialną za wszystkie przygotowania i koordynację czyli Mateusza Stanisza, z którym bardzo dobrze mi się współpracowało przed i w czasie całej imprezy. Gratuluję :)











Podziękowania dla zespołu przygotował Zbigniew Lubicz Miszewski w postaci wiersza:

"Z okazji Szafirowej Rocznicy
45-lecia powstania zespołu
Czerwone Gitary
życzymy Wam następnych 45 lat
koncertowania!
Niech ten szczególny
Dzień jeden w roku
będzie dla Was i dla nas
Świętem Polskiej Piosenki.
Są jeszcze takie miejsca
gdzie Jeszcze gra muzyka.
Tu czuje sie Rytm Ziemi.
Tu gdy zagrają
Czerwone gitary
Płoną góry płoną lasy
i noworocznymi fajerwerkami
rozświetlone jest
Niebo z moich stron.
Zawsze pamiętać będziemy
Takie ładne oczy Anny Marii...
Dziękujemy Wam za ten koncert,
gdy Was słuchamy serce mocniej bije,
i wraca nam młodość.
Dobrze że jesteście tutaj,
bo w Polsce szafiry występują
tylko na Dolnym Śląsku."











zapraszam na cd...